Skip to content

Wyciągi PKL

Wyciągi PKL w Polsce

Bez wyciągów ciężko wymyślić sobie przyjemne sporty alpejskie. Na przykład kto po udanym zjeździe narciarskim chciałby wchodzić znów na górę z ciężkim sprzętem? Zwykle używany termin „wyciąg narciarski” służy dla każdego rodzaju wyciągu, który ma za zadanie przewozić narciarzy w górę. Ale im większa kolejka, tym bardziej skomplikowana technologia za nią stoi. Ośrodki narciarskie posiadają różne rodzaje wyciągów, dlatego warto wiedzieć, z czym możemy spotkać się, jadąc na narty i jak korzystać z różnych rodzaje wyciągów.

Rodzaje wyciągów narciarskich PKL

Główne zadanie wyciągów narciarskich jest szybkie i bezpiecznie dostarczanie narciarzy lub snowboardzistów na górę stoku, skąd wszyscy chętni mogli zjeżdżać do stacji dolnej. Na pewno mało kto chciałbym praktykować narciarstwo czy snowboarding, gdy po każdym zjeździe musiałby wchodzić na górę pieszo. Byłoby to nie tylko męczące, a i czasami niemożliwe. Na polskich i zagranicznych stokach często możemy spotkać takie wyciągi:
wyciąg orczykowy — najczęściej leży obok stoku, a żeby z niego skorzystać, nie trzeba odpinać nart. Wyciąg ma uchwyty w kształcie litery „T” i mogą służyć do przejazdu dla jednej lub dwóch osób. Żeby dostać się na samą górę, należy umieścić uchwyt pod pośladkami, jedną ręką trzymać się uchwytu, a w drugiej trzymać kijki, jeśli takie są. W Polsce z wyciągów orczykowych można skorzystać w Polanie Gubałówce, na Jaworzynie Krynickiej podczas sezonu zimowego oraz na Palenice.
Wyciąg talerzykowy — działa podobnie jak wyciąg orczykowy, ale różni się typem uchwytu i zamiast litery „T” posiada talerzyk, który transportuje narciarza na górę. Z takiego wyciągu może skorzystać tylko 1 człowiek.
wyciąg taśmowy — znany jako „czarodziejski dywan”. Działa i wygląda podobnie do taśmy. Wystarczy tylko stanąć na ruchomej taśmie i ona sama przetransportuje narciarza na górę. Plusem jest to, że żeby skorzystać z takiego typu wyciągu, nie trzeba odpinać nart. Taki wyciąg można przetestować zimą na Górze Żar i na Górze Parkowej
wyciąg krzesełkowy — jeden z najbardziej popularnych i wygodnych rodzaje wyciągów w Polsce. Składa się z krzesełek, które mogą mieścić od 1 do 8 osób. Z wyciągu krzesełkowego mogą korzystać nie tylko narciarze, a i pozostałe turyści, które chcą dostać się na szczyt, żeby zobaczyć piękne panoramy. W Polsce wyciągi krzesełkowe są na Mosornym Gronie, Palenicy, na Jaworzynie Krynickiej, na Gubałówce i na Kasprowym Wierchu.