Skip to content

PKL kolejka Solina

Nazwa PKL: Kolej gondolowa Solina
Rodzaj kolejki: Kolej gondolowa
Długość trasy: 1580 metrów
Pojemność: 8 osób
Czas wjazdu: 5 minut
Stacja dolna: Solina 190, 38-610
Stacja górna: Solina 60, 38-610

Kolej gondolowa Solina

Polskie Koleje Linowe uruchomiły 1 lipca 2022 roku najnowocześniejszą kolejkę linową w Polsce – Kolej gondolową Solina. Przejazd kolejką pozwala turystom podziwiać Jezioro Solińskie z zupełnie nowej perspektywy. Czym wyróżnia się kolejka w Solinie względem innych obiektów zarządzanych przez PKL? Przede wszystkim, konstrukcja wymagała instalacji najwyższej w kraju podpory. Osiągnęła ona ostatecznie 75 metrów wysokości. Projektanci zawarli w projekcie również nowoczesną strefę multimedialną.

Opis trasy kolejki nad Soliną

Całkowita długość trasy, którą pokonuje kolejka gondolowa Solina wynosi 1580 metrów. Różnica wysokości między dolną a górną stacją kolejki osiąga 100 metrów. Typem kabiny wykorzystanym przez PKL jest całkowicie przeszklona gondola, która została przystosowana także dla osób niepełnosprawnych. Do jednej kabiny zmieści się jednocześnie 8 osób, a cała trasa składa się z 25 takich kabin. Kolejka pokonuje dystans między stacjami w około 5 minut, poruszając się z prędkością 6 m/s. W czasie wjazdu na stację, kolejka gondolowa zwalnia do prędkości 0,2 m/s. Szacuje się, że zdolność przewozowa na dzień wynosi aż 17 600 osób. A ile trwa przejazd kolejką Solina? Czas spędzony w kolejce między stacjami wyniesie około 8 minut, a minimalnie 5 minut i 11 sekund. To wystarczająco dużo czasu by nacieszyć się panoramą jeziora Solińskiego i zrobić wyjątkowe zdjęcia.

Godziny otwarcia kolejki gondolowej Solina

Kolejka nad Soliną pracuje zazwyczaj w godzinach od 9:00 do 18:00. W dni gdy zainteresowanie jest większe, godziny otwarcia wydłużają się. W takiej sytuacji kolejka pracuje od 9:00 do 19:00. Trzeba też pamiętać, że kolejka może być przez kilka tygodni zamknięta. Uzasadnione jest to koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Aby sprawdzić aktualne godziny pracy, należy skontaktować się z obsługą PKL Solina lub odwiedzić oficjalną stronę internetową przewoźnika. 

Stacja dolna kolejki nad Soliną

Dolna stacja kolei gondolowej nad Soliną „Plasza” znajduje się pod adresem Solina 190, 38-610. Poziom stacji dolnej to 456 metrów nad poziomem morza. Jest to lokalizacja bezpośrednio sąsiadująca z początkiem deptaka w Solinie. Dojazd do dolnej stacji jest możliwy między innymi własnym samochodem. Pojazd można zostawić na jednym z wielu płatnych parkingów. Koszt parkingu to około 20-25 złotych za cały dzień.

W tym punkcie turyści mogą uzyskać wiele ciekawych informacji na temat kolei linowej oraz zapory w Solinie. To właśnie w tym budynku znajduje się strefa multimedialna, stanowiąca ciekawą atrakcję dla najmłodszych w czasie oczekiwania na przejazd. W tym miejscu powstała również ekspozycja dotycząca historii Bieszczad. Można tam zdobyć wiele informacji o zwierzętach i przyrodzie regionu, szczytach, nieistniejących już wsiach oraz o powstawaniu zapory Solińskiej.

Stacja górna kolejki nad Soliną

Górna stacja kolei Solina znajduje się na górze Jawor, pod adresem Solina 60, 38-610. Stacja znajduje się na wysokości 561 m n.p.m. Na jej szczycie zbudowano wieżę widokową o wysokości 55 metrów, dzięki czemu podróżujący mogą podziwiać widok na Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowski, Góry Słonne oraz bieszczadzkie połoniny. Na taras widokowy można się dostać schodami lub wjechać windą. Z wieży widokowej udostępniany jest obraz na żywo przez kamerę nad Soliną.

Ciekawą atrakcją w obrębie obiektu jest również zewnętrzny szklany chodnik, na którym zwykły spacer może stać się niezapomnianym doświadczeniem. Odpoczynek po górskich wędrówkach zapewnia kawiarnia widokowa i karczma Jawor, w której podróżnicy mogą wypić kawę i skosztować regionalnych potraw.

Bilety na kolej gondolową Solina

Bilety na przejazd kolejką linową nad Soliną można zakupić zarówno w kasach biletowych stacji Plasza oraz Jawor, jak i w wygodnych biletomatach. Istnieje także możliwość zamówienia biletów online. Najkorzystniejszą opcją będzie kupno biletu w obie strony, lub biletu rodzinnego w pakiecie 2+1 (albo 2+2). Warto zwrócić uwagę na fakt, że do zakupu biletu ulgowego uprawnione są osoby w wieku od 5 do 26 lat oraz starsze niż 65 lat. Jeżeli chodzi o atrakcję, jaką jest znajdująca się w miejscowości Solina kolejka linowa cennik biletów można znaleźć w sekcji serwisu umożliwiającej przeprowadzenie transakcji: https://pkl.info.pl/pkl-bilety-online/bilet-solina/.

Inne serwisy