Skip to content

PKL Solina

W czerwcu 2021 roku Polskie Koleje Liniowe rozpoczęły budowę kolejki oraz ośrodka turystycznego w Solinie. Już w 2022 roku została otwarta kolej gondolowa, która kursuje z Soliny (stacja Plasza) na Jawor z widokiem na Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowski, a także Góry Słonne. Bieszczady to region z wyjątkowymi panoramami. Nowa kolejka PKL Solina jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację i piękne krajobrazy, ale również pod względem technologicznym. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, który wyróżnia między innymi najwyższa w kraju podpora mierząca 75 metrów.

PKL bilety Solina

Przejazdy kolejką w Solinie nie są darmowe. Decyduje o tym konieczność utrzymania sprawności działania infrastruktury Polskich Kolei Linowych. Zainteresowani turyści muszą dokonać stosownych opłat poprzez zakup biletów. W miejscowości Solina cennik biletów PKL różni się w zależności od tego, czy zakup dokonywany jest w tradycyjnej kasie, czy online. Oferowane są jednak atrakcyjne ulgi, rabaty i pakiety biletów.

Najbardziej atrakcyjną formą sprzedaży biletów na kolejkę gondolową w Solinie jest sklep online. To nie tylko większa wygoda dla kupujących, którzy nie muszą oczekiwać na zrealizowanie transakcji przez innych turystów, ale też gwarancja najniższych możliwych cen. W przypadku PKL Solina bilety online są zauważalnie tańsze od tych dostępnych w kasach biletowych czy biletomatach na stacji kolejki.

Mimo wszystko, kupno biletów w kasie PKL Solina pozostaje częstym wyborem wśród turystów. Może o tym decydować możliwość uzyskania informacji o aktualnych ulgach i zniżkach bezpośrednio od pracownika PKL. Nie trzeba również planować wcześniej przebiegu całego wyjazdu, więc w razie niespodziewanych zdarzeń powodujących opóźnienia w podróży nie trzeba będzie przejmować się ważnością biletów zakupionych online. Należy jednak przygotować się na wyższe ceny i konieczność oczekiwania w kolejce do kasy lub biletomatu.

PKL kamera Solina

Kamery PKL nad Soliną to ważny element systemu zapewniającego bezpieczeństwo na terenie zalewu Solińskiego. Kamery te pozwalają na monitorowanie sytuacji na wodzie oraz wokół niej, co zwiększa bezpieczeństwo turystów i użytkowników akwenów wodnych.

Dzięki systemowi kamer PKL Solina, ratownicy mogą na bieżąco obserwować sytuację na wodzie oraz wykrywać potencjalne zagrożenia, takie jak zbyt duża liczba łodzi czy osoby pływające w nieodpowiednich miejscach. W przypadku wykrycia zagrożenia, operatorzy mogą szybko zareagować i skierować na miejsce odpowiednie służby ratownicze.

Dostęp do kamer na Solinie jest darmowy również dla innych zainteresowanych podróżników. Wystarczy przejść na odpowiednią zakładkę serwisu udostępniającą obraz z kamer na żywo poprzez przeglądarkę. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie sytuacji nad Soliną o każdej porze dnia, bez wychodzenia z domu. 

Miejscowość Solina atrakcje

Solina to mała miejscowość leżąca w województwie podkarpackim, w powiecie leskim. Sama miejscowość znajduje się z bardzo malowniczej okolicy — a dokładnie jest ona zlokalizowana w Bieszczadach nad jeziorem Solińskim. Przez tą miejscowość również przecieka rzeka San. W roku 1968 zbudowano zaporę Solińską, w związku z czym powstało tam jeszcze znane jezioro zaporowe. Dziś można tam spotkać wielu turystów, którzy cieszą się nadzwyczajnymi krajobrazami.

Wysokim zainteresowaniem cieszą się domki nad Soliną i inne noclegi. Po jeziorze Solińskim każdego dnia można odbyć podróż żaglówką, wynająć rowerek wodny lub spróbować regionalnych potraw w licznych restauracjach. Do grona atrakcji dołączył w 2022 roku przejazd kolejką PKL Solina, a na szczycie góry Jawor otworzono punkt widokowy i SkyWalk. Wiosną 2023 roku spodziewać się można otwarcia parku tematycznego „Tajemnicza Solina” dla najmłodszych. Sprawdź wszystkie atrakcje nad Soliną:

Klimat i pogoda Solina

Solina jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów o każdej porze roku, ale największe zainteresowanie można zauważyć w okresie letnim. Zazwyczaj pogoda nad Soliną jest bardzo łagodna i przyjemna. Gdy zaczyna doskwierać upał, można zażyć kąpieli w tak zwanym Bieszczadzkim Morzu, czyli jeziorze Solińskim. Powstało ono w wyniku budowy zapory na rzece San.

Nad Soliną można spędzać także ferie zimowe. Temperatura spada wtedy średnio do -3 stopni Celsjusza. Taka temperatura gwarantuje komfortowe warunki wypoczynku i rekreacji co sprawia, że ferie w Bieszczadach również mogą być świetnym wyborem dla narciarzy.

Gdzie nocleg w Solinie?

Ponieważ Solina jest miejscem turystycznym i dobrze rozwiniętym, nie będzie problemów w znalezieniu noclegu nawet poza sezonem. W Solinie znajdują się liczne obiekty noclegowe na przykład hotele, domki letniskowe oraz domki całoroczne. Pod uwagę można wziąć również pensjonaty. 

Domki nad Soliną są dostępne dla wynajmu nie tylko latem, ale też zimą. Oferty obejmują wynajem całego domu lub kilku pokoi. Ceny zależą przede wszystkim od lokalizacji oraz sezonu. Średnia cena za nocleg dla 1 osoby wynosi około 60 zł.

Co zjeść w Solinie?

Podczas wakacji w Bieszczadach warto pamiętać o lokalnej kulturze. Turystów tutaj przyciąga nie tylko łagodne, przyjazne góry, a i regionalna tradycja, kuchnia i różnorodność. Warto tutaj zaplanować i wyjść do jednej z lokalnych restauracji i spróbować typowych dla tego regionu potraw polskich. Do tradycyjnych dań tej miejscowości można zaliczyć bliny i ryby (szczególnie pstrąga oraz suma).

Czytaj więcej:

Zarząd Solina PKL kontakt pod adresem: https://www.pkl.pl/solina/solina.html

Oceń

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne serwisy