Skip to content

Wyciąg Szafranówka III – Palenica

Wyciąg Szafranówka III - Palenica
Nazwa PKL: Szafranówka III
Rodzaj kolejki: Orczykowa
Długość trasy: 258 metrów
Pojemność: 1 osoba
Czas wjazdu: 1 minuta

Szczawnica w Palenicy

Szczawnica to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, leżące w dolinie potoku Grajcarek, jest to miejscowość, pomierzy Pieninami a Beskidem Sądeckim. Góra Palenica o wysokości ponad 720 metrów n.p.m. wznosi się swoim stromym stokiem nad samym centrum miasteczka. Na jej szczycie są wytyczone trasy narciarskie, są 4 wyciągi, 1 przenośnik taśmowy i 1 4-osobowa kolejka krzesełkowa o długości 780 metrów i przepustowości 2200 osób na godzinę. Z samej góry Palenicy biegnie zjazd trasą fis „Palenica I” o długości około 1000 metrów. W południowej stronie wierzchołku jest zjazd z Palenicy na Polanę Szafranówka. Stąd są 3 orczyki, które wywożą pod sam szczyt Szafranówki. Idą z góry niebieskie trasy wzdłuż wyciągu lub 2 km trasy rodzinnej, które powracają na dolną stację Palenicy. Dla dzieci pod szczytem znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna, która jeździ z szybkością 35 km na godzinę. Na Palenicy są takie trasy zjazdowe: trudna o długości 1000 m, trasa Rodzinna o długość 1800 m średnio trudna, Szafranówka I łatwa o długość 400 m i Szafranówka II średnio trudna długości 500 m.
Dla dzieci na Palenicy znajduje się oddzielny wyciąg, co jest dobrym warunkiem dla tych, kto jest pierwszy raz na nartach. Także obok stacji dolnej znajduje się szkoła dla dzieci oraz dorosłych, gdzie można umówić się na zajęcia indywidualne lub grupowe i wypożyczalnia nart.

Wyciąg „Szafranówka III” na Palenicy

Jest to wyciąg jednoosobowy orczykowy, który leży obok 2 trasy narciarskiej. Sam wyciąg znajduje się w polowie trasy, co pozwala każdemu w dowolny moment pojechać do góry, nie zjeżdżając do samego dołu. Długość wyciągu stanowi 258 metrów a czas przejazdu wynosi minutę. Szafranówka III jest czynna wyłącznie w sezon narciarski od grudnia do marca. Trasa numer 2 leży obok kolei linowej, jest ona także oświetlona i sztucznie naśnieżana. Takie warunki pozwalają narciarzom i snowboardzistom jeździć do późnych godzin. Długość trasy wynosi 700 metrów.

 

Inne serwisy