Skip to content

Góra Żar kolejka PKL

Nazwa PKL: Kolej Góra Żar
Rodzaj kolejki: Kolej linowo-terenowa
Długość trasy: 1300 metrów
Pojemność: 115 osób
Czas wjazdu: 5,5 minuty
Stacja dolna: Górska 21, 34-312 Międzybrodzie Żywieckie
Stacja górna: Góra Żar, 34-312 Międzybrodzie Bialskie

Kolejka Góra Żar PKL

Kolej Linowo-Terenowa Góra Żar leży w Beskidzie Małym nad jeziorem Międzybrodzkim. Jest to świetne miejsce dla rodzinnych wycieczek i zabaw w każdym sezonie roku. Góra Żar, na której znajduje się kolej linowa, jest owiana legendami. Powiada się, że w okolicach góry przyciąganie ziemskie traci swoją moc. Kolej linowa na Żar funkcjonuje w ramach ośrodka narciarskiego Góra Żar. Jej budowa rozpoczęła się na torach dawnego wyciągu szybowcowego w sierpniu 2003 roku a uruchomiona została 14 lutego 2004 roku.

Opis trasy kolejki Góra Żar

Kolej na Górę Żar jest szybka i pojemna. W ciągu godziny obsługuje około 1200 osób. Czas wjazdu wynosi pięć i pół minuty, a odległość między stacją górną a stacją dolną to 1300 m. Kolejka ma dwa wagony, które kursują na przemian w obie strony i gwarantują wspaniały widok na malowniczy krajobraz. Jazda kolejką to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

Góra Żar kolejka godziny otwarcia

Kolejka na Górę Żar funkcjonuje w godzinach od 9:00 do 21:00 przez 7 dni w tygodniu. Godziny pracy kolei PKL mogą jednak ulegać zmianie ze względu na sezon. Z tego względu warto uzyskać aktualne informacje bezpośrednio od pracowników obiektu. W tym celu należy skontaktować się ze stacją Polskich Kolei Linowych lub odwiedzić oficjalną stronę przewoźnika. 

Stacja dolna kolejki Góra Żar

Stacja dolna PKL Góra Żar leży na wysokości 450 m n.p.m. i znajduje się pod adresem Górska 21, 34-312 Międzybrodzie Żywieckie. Znajduje się tam górska szkoła Szybowcowa „Żar” gdzie można wynająć noclegi w internacie szkoły, odbyć szkolenie paralotniowe i motoparalotniowe, loty pasażerskie oraz zakupić lotnie lub inny sprzęt. W zimę znajduje się tak wypożyczalnia nart, a latem rowerów górskich. Na Górę Żar dojazd jest możliwy zarówno samochodem, autobusem jak i pociągiem. Dla tych, którzy przyjechali samochodem, przewidziano płatny parking, gdzie można zostawić auto. 

Stacja górna kolejki Góra Żar

Stacja górna leży 761 m n.p.m. i znajduje się pod adresem Góra Żar, 34-312 Międzybrodzie Bialskie. Na szczycie można zobaczyć świetną panoramę na jezioro Międzybrodzkie. Każdy może skorzystać z licznych atrakcji, takich jak na przykład tor saneczkowy. Można również znaleźć ciekawe pamiątki dla siebie lub znajomych.

Warto skusić się także na zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej — jednej z trzech w Polsce. Jest to czynna elektrownia, dlatego warto sprawdzić godziny otwarcia dla turystów i warunki wejścia. Na samej górze leży zbiornik, który jest częścią kompleksu elektrowni. Zbiornik na górze Żar ma długość 650 m i szerokość 250 m, a jego głębokość wynosi ponad 25 m.

Kup bilet PKL Góra Żar online

Zakup biletu online na przejazd koleją PKL Góra Żar jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem na uzyskanie prawa do przejazdu. Istotną zaletą tej opcji jest niższa cena biletów w porównaniu do biletów zakupionych w kasach biletowych. Dlatego też wcześniejsze zamówienie biletu online na przejazd PKL Góra Żar zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Dodatkowo, kupując bilet online, można uniknąć długiego czasu oczekiwania w kolejce po zakup biletu do wybranej atrakcji. Kup bilet PKL Góra Żar online i zacznij oszczędzać!

Inne serwisy