Skip to content

PKL Jaworzyna Krynicka gondola

Nazwa PKL: Kolej Jaworzyna Krynicka
Rodzaj kolejki: Kolej Gondolowa, typ Doppelmayr
Długość trasy: 2200 metrów
Pojemność: 6 osób
Czas wjazdu: 7 minut
Stacja dolna: Czarny Potok 75, 33-380 Krynica-Zdrój
Stacja górna: Jastrzębik 57, 33-370 Krynica-Zdrój

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką wyróżnia się długością trasy wynoszącą ponad 2,2 km. Kolejka biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej — to najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, o wysokości ponad 1114 m.n.p.m. Jest to wciąż najdłuższa kolej gondolowa w Polsce, choć już nie najnowocześniejsza. Kolej gondolowa na Jaworzynie Krynickiej jest koleją jednolinową z ruchem okrężnym, co pozwala przewozić do 1600 osób na godzinę.

Dzięki kolei PKL Krynica stała się nowoczesnym ośrodkiem sportów zimowych. W sezonie zimowym funkcjonuje 7 tras i wyciągów narciarskich:

  • Trasa I (długość 2600 metrów),
  • Trasa II (długość 900 metrów),
  • Trasa IIa (długość 900 metrów),
  • Trasa III (długość 650 metrów),
  • Trasa IV (długość 1000 metrów),
  • Trasa V (długość 1000 metrów),
  • Trasa VI (długość 1050 metrów).

Opis trasy na Jaworzynę Krynicką

Komfortowe sześcioosobowe wagoniki kolei gondolowej pokonują dystans od 7 do 10 minut, czasami kolej może być zatrzymana, aby osoby starsze, niepełnosprawne lub rodzice z wózkiem mogli bezpiecznie wsiąść do wagoników. W trakcie podróży można zobaczyć świetne krajobrazy Beskidu Sądeckiego.

Godziny otwarcia kolejki Jaworzyna Krynicka

Kolej PKL Jaworzyna Krynicka kursuje w godzinach od 9:00 do 17:00. Wstęp na platformę widokową możliwy jest nieco krócej, w godzinach od 9:00 do 15:30. Godziny otwarcia mogą jednak ulegać zmianie w poszczególnych miesiącach i dniach świątecznych. Z tego względu warto sprawdzić aktualne informacje dotyczące kolejki na oficjalnej stronie PKL.

Stacja dolna kolei Jaworzyna Krynicka

Stacja dolna w dolinie Czarnego Potoku znajduje się pod adresem Czarny Potok 75, 33-380 Krynica-Zdrój. Na stacji PKL Jaworzyna Krynicka znajdują się kamery, które pokazują aktualną pogodę w okolicy wzniesienia. Pod stacje dolną można dostać się na różne sposoby. Najprostszy z nich to dojazd samochodem. Jest to wygodnie, ponieważ pod koleją jest bezpłatny parking czynny od 8:00 do 21:30. W przypadku korzystania komunikacji miejskiej można wsiąść w autobus, który kursuje kilkanaście razy dziennie z centrum miasta do przystanku pod dolną stacją. Jest również opcja dla rowerzystów oraz pieszych, którzy mogą poruszać się po wyznaczonych trasach.

Stacja górna kolei Jaworzyna Krynicka

Górna stacja kolei na Jaworzynie Krynickiej znajduje się pod adresem Jastrzębik 57, 33-370. Na dachu stacji umieszczona Platforma 360, z której można zobaczyć krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Wstęp na platformę jest płatny, dlatego warto kupić bilet łączony wszystkie atrakcje i przejazd kolejką. Na szczycie jest początek szlaku edukacyjnego, który prowadzi do doliny Czarnego Potoku przez cztery punkty z tablicami edukacyjnymi i ciekawostkami. 

Ile trwa wjazd na Jaworzynę Krynicką?

Długość trasy kolei to dokładnie 2211 metrów. Kabiny poruszają się z prędkością 5 metrów na sekundę. W związku z tym przejazd kolejką od dolnej stacji na szczyt wynosi około 7 minut.

A ile trwa zjazd z Jaworzyny? Korzystając z kolejki, czas przejazdu nie ulega zmianie. W przypadku gdy turyści zdecydują się na zejście z góry o własnych siłach, przejście szlaku ze szczytu powinno zająć dwie i pół godziny.

Bilety PKL Jaworzyna Krynicka

Bilety na Jaworzynę Krynicką można kupić w kasie lub w biletomacie na dolnej oraz górnej stacji kolei. Należy pamiętać, że płatność w biletomacie dostępna jest wyłącznie kartą. Jest możliwość kupienia biletów normalnych i ulgowych w obydwie strony lub tylko w jedną. Rowerzyści mogą być zainteresowani specjalnym karnetem na 1 lub 5 przejazdów. Istnieje również możliwość, by kupić bilet na kolej Jaworzynę Krynicką online. Bez względu na wybrany bilet, przejazd kolejką na Jaworzynie Krynickiej to niezapomniane wrażenia dla całej rodziny.

Inne serwisy