Skip to content

PKL Kolejka Kasprowy Wierch

Nazwa PKL: Kolej linowa Kasprowy Wierch
Rodzaj kolejki: Kolej Kabinowa
Długość trasy: 4261 metrów
Pojemność: 60 osób
Czas wjazdu: 20 minut
Stacja dolna: Kuźnice, 34-500 Zakopane
Stacja górna: Kuźnice 14, 34-500 Zakopane

Kolej linowa Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Trasa kolejki łączy Kuźnice (część Zakopanego) ze szczytem Kasprowego Wierchu i w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolej linowa kursuje już ponad 80 lat. Każdego roku kolejka jest wyłączana z użytku na kilka dni w maju i listopadzie, kiedy to przeprowadzany jest przegląd techniczny. 

Opis trasy PKL Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch to kolejka typu kabinowego, mieszcząca jednocześnie 60 osób. Odległość pokonywana przez kolejkę między stacjami to 4253 metrów. Osiągana przez kolejkę prędkość to 8 metrów na sekundę. Trasa składa się z dwóch odcinków, wspieranych przez 6 podpór trasowych. Przesiadka następuje na Myślenickich Turniach. W czasie przejazdu widoczny jest Goryczkowy Kocioł oraz Dolina Sucha Kasprowa. Różnica wysokości między stacją górną i dolną to aż 936 metrów. W ciągu godziny kolejka jest w stanie przewieźć 360 osób w sezonie zimowym oraz 180 w sezonie letnim. 

Godziny pracy kolejki na Kasprowy Wierch

Godziny pracy kolejki na Kasprowy wierch są zależne od sezonu. Obecnie kolej kursuje w godzinach od 7:30 do 18:00. Trzeba jednak pamiętać, że ostatni wyjazd na Kasprowy Wierch przeprowadza się o godzinie 16:00. W sezonie gdy zainteresowanie jest większe godziny pracy zmieniają się. W takiej sytuacji kolejka kursuje od godziny 8:00 do 18:30 (ostatni wyjazd na Kasprowy Wierch o godzinie 16:30). Wyciąg kursuje w 10-minutowych odstępach codziennie, ale w przypadku gorszych warunków atmosferycznych kolej kursuje co 30 minut. Aby uzyskać aktualne informacje o godzinach otwarcia, warto skontaktować się z obsługą obiektu lub sprawdzić dostępne kamery PKL Kasprowy Wierch.

Stacja dolna kolejki Kasprowy Wierch

Stacja dolna kolejki znajduje się pod adresem Kuźnice, 34-500 Zakopane. Do Kuźnic można dojechać samochodem, a pojazd zostawić na pobliskim parkingu. Kursują tam również autobusy. Do stacji można się również przespacerować z Zakopanego — zajmie to około 60 minut. Trasa z dolnej stacji kończy się na Myślenickich Turniach, gdzie w celu kontynuowania podróży trzeba przesiąść się do innego wagonu. Wspomniany odcinek ma 1957 metrów długości. Po przesiadce turyści mogą już dostać się na stację górną, kolej na Kasprowy Wierch pokona wtedy pozostałe 2296 metrów.

Stacja górna kolejki Kasprowy Wierch

Stacja górna znajduje się pod adresem Kuźnice 14, 34-500 Zakopane. Przejazd kolejką jest niezapomnianym doświadczeniem, mimo że trwa jedynie kilkanaście minut. Podróż kończy się na stacji górnej, zlokalizowanej 25 m poniżej szczytu Kasprowego. Mieści się w niej również restauracja i mały sklep, a obok znajduje się obserwatorium meteorologicznego, działającego tu od prawie 80 lat. To dwa najwyżej położone budynki w Polsce. Również na samym wierzchołku stoi mała stalowa konstrukcja z dzwonem, który wcześniej był używany przy słabej widoczności. Kasprowy Wierch jest popularnym punktem, z którego można zobaczyć prawie cale Tatry Zachodnie.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch bilety

Jeżeli chodzi o atrakcję, jaką jest kolejka na Kasprowy Wierch cena biletów zależy od metody przeprowadzenia transakcji, wieku turystów oraz sezonu. Zakup biletów na kolejkę PKL Kasprowy Wierch jest możliwy na kilka sposobów. Można skorzystać z opcji zakupu online, co pozwala na skorzystanie z niższych cen. Inną opcją jest zakup biletu w biletomacie lub kasie biletowej na miejscu. W ramach oferty dostępne są również ulgi dla dzieci, studentów oraz seniorów, co umożliwia skorzystanie z wyciągu w korzystniejszych warunkach. Bilety na przejazd kolejką PKL Kasprowy Wierch i cennik dostępne są pod linkiem: https://pkl.info.pl/pkl-bilety-online/bilet-kasprowy-wierch/

Inne serwisy