Skip to content

Mosorny Groń Wyciąg PKL

Nazwa PKL: Kolej Mosorny Groń
Rodzaj kolejki: Kolej krzesełkowa
Długość trasy: 1312 metrów
Pojemność: 1 osoba
Czas wjazdu: 10 minut
Stacja dolna: Zawoja 2525, 34-223 Zawoja
Stacja górna: Mosorny Groń, 34-460 Zawoja

Kolej linowa Mosorny Groń

Wyciąg Mosorny Groń został uruchomiony w 2003 roku w miejscowości Zawoja w Beskidzie Żywieckim. Kolejka została zbudowana w odległości 70 km od Krakowa, 90 km od Katowic oraz 70 km od Zakopanego. Wzdłuż kolei znajduje się trasa narciarska, która od 2015 do 2025 roku ma przyznaną licencję na rozgrywanie krajowych i międzynarodowych zawodów narciarskich slalomie. Bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji trasę czerwoną o długości 1420 m, a ci mniej doświadczeni – trasę niebieską o długości 800 m. Warto wiedzieć, że kolejka nie działa jedynie zimą. W sezonie letnim z wyciągu korzystają turyści, którzy chcą szybko dostać się na szczyt.

Wjazd na Mosorny Groń  wyciągiem

Na Mosorny Groń trasa, którą można przejechać wyciągiem osiąga długość 1420 metrów. Na tym odcinku różnica wysokości wynosi 336 metrów. Ponieważ jest to dość długa trasa, wykorzystano aż 12 podpór trasowych. Krzesełka stanowiące najważniejszy element wyciągu mieszczą jednocześnie 4 osoby. Obecnie użytkowane jest 176 krzesełek, a zdolność przewozową kolejki określa się na 2400 osób na godzinę. A ile trwa wjazd na Mosorny Groń? Czas przejazdu na górną stację wynosi 10 minut.

Mosorny Groń godziny otwarcia wyciągu

Całoroczna kolej PKL Morosny Groń funkcjonuje w godzinach od 9:00 do 18:00. Przed zaplanowaniem wyjazdu warto jednak sprawdzić, czy nie trwa kilkutygodniowa przerwa techniczna. Takie informacje można uzyskać bezpośrednio od obsługi obiektu lub z oficjalnej strony Polskich Kolei Linowych. Pomocne może okazać się także sprawdzenie obrazu z kamer na Mosornym Groniu na żywo.

Stacja dolna kolejki Mosorny Groń

Dolna stacja kolejki na Mosorny Groń znajduje się na wysokości 713 m pod adresem Zawoja 2525, 34-223 Zawoja. Tę lokalizację określa się jako przysiółek Zawoja – Policzne. Dojazd do stacji samochodem jest możliwy. Pojazd można zostawić na darmowym parkingu przy cmentarzu parafialnym lub na kilku innych darmowych placach. Przy dolnej stacji powstało Centrum Narciarstwa i Snowboardu Fun School oraz serwis i wypożyczalnia nart. Niedaleko od wyciągu stoi hotel, restauracja, sklepy oraz punkt informacyjny, gdzie można sprawdzić aktualne trasy.

Przy dolnej stacji Mosorny Groń znajduje się również ciekawa atrakcja turystyczna. Mowa o zabytkowym wagoniku kolejki linowej, przewożącym niegdyś turystów na Kasprowy Wierch. Można do niego zajrzeć, dowiedzieć się więcej na temat samej kolejki oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tym wagonikiem turyści jeździli aż przez 46 lat. W tym czasie wagonik przewiózł łącznie ponad 30 milionów pasażerów.

Stacja górna kolejki Mosorny Groń

Górna stacja kolei Mosorny Groń znajduje się pod adresem Mosorny Groń, 34-460 Zawoja. Na górze zbudowano wieżę widokową, z której można zobaczyć świetną panoramę na Babią Górę, Tatry i Beskidy. Wejście  na wieżę widokową jest bezpłatne. Obok górnej stacji kolejki znajduje się również karczma, w której można odpocząć po całym dniu zwiedzania. Warto pamiętać, ze szczytu góry można zjechać rowerem. Dla fanów downhillu przygotowano bardziej i mniej wymagające trasy.

Bilety na kolej Mosorny Groń 

Możliwe jest nabycie biletów na wyciąg PKL Mosorny Groń na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakup online, co pozwala na skorzystanie z niższych cen biletów. Kolejną opcją jest skorzystanie z biletomatu lub kasy biletowej na miejscu. W ramach oferty dostępne są ulgi dla dzieci, studentów oraz seniorów, co umożliwia skorzystanie z wyciągu w korzystnych warunkach. Pełny cennik biletów na Mosorny Groń opisuje jak uzyskać najtańszy możliwy bilet na przejazd wyciągiem, a także ile trzeba będzie dopłacić za przewóz roweru.

Inne serwisy