Skip to content

Wyciąg orczykowy 300 m – Góra Żar

Wyciąg orczykowy 300 m - Góra Żar
Nazwa PKL: wyciąg orczykowy 300 m
Rodzaj kolejki: orczykowy
Długość trasy: 300 metrów
Pojemność: 1 osoba
Czas wjazdu: 2 minuty

Góra Żar zimą

Góra Żar to popularne miejsce wśród turystów. Jest to szczyt na wysokości 761 m n.p.m.m w Beskidzie Małym, pokryty lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry można znaleźć zbiornik wodny, który jest częścią kompleksu elektrowni szczytowo — pompowej. Długość tego jeziora stanowi 650 metrów, a szerokość równa się 250 metrów. Pod sam szczyt prowadzi kolejką linową — terenową, która obsługuje ponad 1200 osób na godzinę. Zimą narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji średnio trudną trasę zjazdową. Do jazdy na nartach i snowboardzie dostępne są 3 km tras i 2 windy przewożą gości. Każda z tras jest sztucznie naśnieżana, co pozwała korzystać jej podczas całego sezonu zimowego. Wysokość śniegu w sezon zimowi stanowi od 20 do 50 cm. Teren dla narciarzy znajduje się pomiędzy wysokością 450 a 761 m n.p.m.

Wyciąg orczykowy Góra Żar

Obok górnej kolejki amatorzy sportów zimowych mogą skorzystać z wyciągu orczykowego. Jest to jednoosobowy wyciąg o długości około 300 metrów. Czas przejazdu zajmuje około 2 minut, a przepustowość wyciągu stanowi ponad 700 osób na godzinę. 300-metrowy wyciąg orczykowy ma oświetlenie i nagłośnienie trasy narciarskiej, dlatego pozwala korzystać z jej walorów do późnych godzin nocnych. Trasa wzdłuż wyciągu jest sztucznie naśnieżana.

Przy dolnej stacji znajduje się natomiast stok narciarski dla najmłodszych, z wyciągiem taśmowym. Również można tu znaleźć różne restauracje, bary lub inne obiekty gastronomiczne. Z górnej stacji wyciągu można zjechać niebieską lub czerwoną trasą. W ośrodku jest również do dyspozycji wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz szkoła narciarska i snowboardowa. Ciekawe, że kolejka na Żar jest także czynna latem. Jest możliwość nie tylko zobaczyć świetne panoramy na sąsiednie góry i pagóry, oraz spróbować mountboardingu. Jest to atrakcja letnia przy pomocy specjalnej deski na kółkach z góry. Żeby spróbować mountboardingu, możemy skorzystać z wyciągu o długości 300 metrów. Oczywiście jest opcja wynajmu rowerków oraz hulajnogi do tzw. driftowania. Każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Inne serwisy