Skip to content

Gubałówka kolejka PKL

Nazwa PKL: Kolej Gubałówka
Rodzaj kolejki: Kolej linowo-terenowa
Długość trasy: 1307 metrów
Pojemność: 120 osób
Czas wjazdu: 3,5 minuty
Stacja dolna: Na Gubałówkę 4, 34-500 Zakopane
Stacja górna: ul, Droga Zubka 4, 34-500 Zakopane

Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę

Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę została zbudowana na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, jako druga tego rodzaju w Polsce. Funkcjonuje już od 1938 roku, a ostatnią modernizację przeszła w roku 2001. Atrakcja posiada 2 wagoniki, które kursują w obie strony z mijanką pośrodku trasy. Jest to jedna z popularniejszych atrakcji wśród turystów w zimowej stolicy Polski — Zakopanem. 

Wjazd kolejką na Gubałówkę

Długość trasy kolei linowo-terenowej na Gubałówkę wynosi około 1307 m. Różnica poziomów między górną a dolną stacją to natomiast 299 m. Kolejka pokonuje tę odległość w około trzy i pół minuty, przewożąc jednocześnie aż do 120 osób. Aby kolejka wyruszyła w trasę, wystarczy 10 pasażerów w jednym wagonie. Gdy jest ich nieco mniej, kolejka rusza najpóźniej co 15 minut. W ciągu godziny kolej linowa PKL Gubałówka może obsłużyć aż 2000 turystów. W czasie przejazdu możliwe jest podziwianie panoramy Tatr dzięki przeszklonemu dachowi.

Godziny otwarcia kolejki PKL Gubałówka

Kolej na Gubałówkę kursuje najczęściej w godzinach od 9:00 do 20:00. W dni gdy zainteresowanie kolejką może być większe, na przykład w dni świąteczne, PKL Gubałówka pracuje nieco dłużej. W takiej sytuacji kolej kursuje od 8:00 do 21:30. Aby uzyskać aktualne informacje na temat godzin pracy kolejki na Gubałówkę, należy skontaktować się  bezpośrednio z obsługą obiektu lub odwiedzić oficjalną witrynę PKL.

Stacja dolna kolei linowo-terenowej Gubałówka

Stacja dolna znajduje się w samym centrum Zakopanego na wysokości 823 m n.p.m., pod adresem Na Gubałówkę 4, 34-500 Zakopane. Obok stacji są punkty gastronomiczne i liczne stragany z góralskimi pamiątkami i tradycyjnymi oscypkami. Niedaleko jest przystanek autobusowy oraz „parking pod Gubałówką”, przy ulicy Szkolnej gdzie można zostawić samochód. Koszt parkingu na cały dzień wynosi około 20 złotych. 

Stacja górna kolei linowo-terenowej Gubałówka

Górna stacja kolejki na Gubałówkę znajduje się pod adresem ul. Droga Zubka 4, 34-500 Zakopane na wysokości 1122 m n.p.m. Przy górnej stacji można znaleźć biletomat, kasę, narciarski wyciąg orczykowy, snowpark oraz obiekty gastronomiczne z tradycyjnymi potrawami góralskim. Latem popularnością cieszy się zjeżdżalnia grawitacyjna oraz piaszczysta plaża.

Kolejka Gubałówka bilety

Bilet na przejazd koleją PKL Gubałówka można kupić na górnej lub dolnej stacji, w biletomacie lub okienku. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością oczekiwania na przeprowadzenie transakcji. Innym rozwiązaniem jest zamówienie biletów na Gubałówkę online. Na stronie znajdują się informacje dotyczące różnych rodzajów biletów, takich jak bilety w jedną lub obie strony, bilety dla dorosłych, dzieci i młodzieży, a także bilety grupowe. Ceny biletów online różnią się od cen w kasach – są one nieco korzystniejsze dla turystów. Różnica przy zamawianiu większej ilości biletów może wynieść nawet kilka złotych. Warto pamiętać, że bilet w górę oraz w dół jest ważny przez cały dzień i może zostać wykorzystany w godzinach kursowania kolei.

Inne serwisy