Skip to content

PKL Góra Żar

Góra Żar to popularny wśród turystów szczyt, który leży na wysokości 761 m n.p.m. w Beskidzie Małym. Chociaż nie należy do najwyższych, jest najbardziej rozpoznawalny w tym paśmie górskim. Na sztucznie wyrównanym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny, który powstał dla obsługi elektrowni szczytowo-pompowej. Pod sam szczyt można dostać się za pomocą kolei linowo-terenowej PKL Góra Żar. Kolej jest bardzo szybka i pojemna, obsługuje około 1200 osób na godzinę. Długość trasy kolejki stanowi 1300 metrów a przejazd zajmuje tylko 5,5 minuty. Kolejka funkcjonuje przez cały rok, dlatego jest bardzo popularna zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

PKL Góra Żar cennik biletów

Przejazdy kolejką PKL Góra Żar nie są darmowe. Decyduje o tym fakt, że Polskie Koleje Linowe odpowiadają za utrzymanie sprawności działania całej infrastruktury. Bilety można kupić w kasach biletowych, biletomatach lub przez Internet. Wybranie metody przeprowadzenia transakcji może mieć wpływ na koszt biletu. Oferowane są jednak różnego rodzaju ulgi i rabaty. Pełny cennik znajduje się w zakładce umożliwiającej zakup biletów PKL Góra Żar online.

Kupno biletów PKL Góra Żar online jest najwygodniejszą i najszybszą metodą przeprowadzania transakcji. Bilet w sklepie online jest tańszy niż ten dostępny w kasie biletowej na miejscu. Wybranie tej metody wymaga jednak od turystów szczegółowego zaplanowania terminu podróży. Dzieje się tak, ponieważ na bilecie zawiera się dokładna data realizacji usługi. W razie nagłej zmiany planów niewykorzystany bilet można zwrócić. 

Bilety dostępne w kasach lub biletomatach są droższe niż bilety online. Ta metoda oferuje jednak wiele opcji, które nie będą dostępne przez Internet. Należy do nich między innymi możliwość otrzymania informacji o ulgach bezpośrednio od pracownika PKL. Nie trzeba również przejmować się określeniem dokładnego terminu realizacji biletu. Kupując go na miejscu, można od razu skorzystać z kolejki. Warto jednak pamiętać, że bilety w kasach są droższe niż te dostępne online. Nie uda się również uniknąć oczekiwania w kolejkach do przeprowadzenia transakcji. 

Kamery PKL Góra Żar

Kamery na górze Żar to doskonałe rozwiązanie dla narciarzy i snowboardzistów, którzy chcą mieć pewność, że ich zjazdy są bezpieczne. Kamery te umieszczone są na różnych punktach stoku, dzięki czemu umożliwiają monitorowanie ruchu i sytuacji na całym terenie. W razie potrzeby kamery na górze Żar pozwalają na szybkie zareagowanie na sytuacje awaryjne, takie jak wypadki lub zagrożenia lawinowe. Właściciele stoku oraz służby ratunkowe mają dostęp do obrazów z kamer, co pozwala na szybką i skuteczną reakcję w przypadku nagłych zdarzeń.

Dzięki technologii transmisji obrazu online, kamery na górze Żar mogą być oglądane przez każdego, kto chce na bieżąco śledzić sytuację na stoku. Ta opcja jest szczególnie przydatna dla osób, które nie mają możliwości osobistego odwiedzenia góry, ale chcą wiedzieć, jakie są warunki narciarskie i jak wygląda ruch na stoku lub panorama.

Góra Żar atrakcje

Po zdobyciu szczytu Góry Żar można podziwiać piękną panoramę na Jezioro Żywieckie. W kierunku północnym ukazuje się malownicza Dolina Soły. Znajduje się tam zachwycające Jezioro Czanieckie. Na południowym stoku góry znajduje się lotnisko, z którego codziennie startują szybowce. Na samej górze można pójść do całorocznej restauracji oraz do innych punktów gastronomicznych. Zejście z Góry Żar jest możliwe na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim, z samego szczytu na dół prowadzą szlaki turystyczne, na przykład:

  • szlak czerwony i żółty Porąbki
  • szlak czarny i czerwony Kozubnik
  • szlak zielony Międzybrodzie Żywieckie 
  • szlak żółty i czerwony Wielka Puszcza 

W sezonie letnim istnieje możliwość zjazdu z góry na rowerze, a w zimowym – na nartach. Dla dzieci przygotowano również specjalny tor saneczkowy.

Lot paralotnią Góra Żar

Góra Żar to popularne miejsce dla miłośników sportów lotniczych, w tym dla fanów przelotów paralotnią. Jest to ciekawa metoda spędzania czasu w sezonie letnim, gdy warunki atmosferyczne sprzyjają przelotom na terenie Beskidu Małego. Przeloty paralotnią na Górze Żar to nie tylko wyjątkowe przeżycie, ale również okazja do podziwiania pięknych krajobrazów i panoramy. Startując z wysokości około 800 metrów, paralotniarze mogą cieszyć się widokiem na okoliczne lasy i góry, a także na pobliskie miasta i wsie.

Loty paralotnią na Górze Żar są dostępne dla osób o różnym stopniu zaawansowania, zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych paralotniarzy. Właściciele ośrodków na Górze Żar udostępniają odpowiednie miejsca do startu oraz lądowania, a także organizują szkolenia dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z paralotniarstwem.

Zima na Górze Żar

Zima na Górze Żar to świetny sezon dla narciarzy i snowboardzistów. Turyści mają do dyspozycji trasę zjazdową o długości 1,6 km. Obok górnej stacji jest możliwość skorzystania z wyciągu orczykowego, który jest bardzo wygodny dla amatorów i początkujących. Osoby, które nie mają swojego sprzętu mogą skorzystać z wypożyczalni.

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne serwisy