Skip to content

4 Os. kolej krzesełkowa na trasie numer 2a – Jaworzyna Krynicka

4 Os. kolej krzesełkowa na trasie numer 2a - Jaworzyna Krynicka
Nazwa PKL: kolej krzesełkowa na trasie numer 2a
Rodzaj kolejki: krzesełkowa
Długość trasy: 1000 metrów
Pojemność: 4 osoby
Czas wjazdu: 7 minut

Lokalizacja Jaworzyny Krynickiej

Jaworzyna Krynicka to szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się w Krynicy-Zdroju, na obszarze gminy Muszyna. Jest największym szczytem w Paśmie Jaworzyny, choć nie znajduje się w głównym grzbiecie. W większości Jaworzyna ukryta lasem, ale część lasu było wycięte na potrzeby kolejki gondolowej i narciarskich tras zjazdowych. Na ten moment trasy również są dobrymi punktami widokowymi. Góra jest silnie zagospodarowana. Obecnie Jaworzyna Krynicka kojarzy się z koleją gondolową, której wybudowanie stało się ogromną atrakcją turystyczną i niewątpliwie wzmogło ruch turystyczny w tej części Małopolski. Od dawna stanowiła cel wycieczek turystycznych nie tylko latem, a i zimą. Na górze są dobre punkty widokowe. Panorama górska obejmuje cały horyzont. Na najwyższym punkcie stoją ławeczki dla odpoczynku turystów. Na południowym wierzchołku Jaworzyny stoi okazały maszt radiowo — telewizyjny z licznymi antenami satelitarnymi i radiolinowymi. A na zachodzie stają kilka drewnianych budynków sezonowych, które można wynajmować, restauracji, bufety oraz wypożyczalni nart.

Jaworzyna Krynicka dla narciarzy

Jaworzyna jest jednym z największych ośrodków dla narciarzy w Polsce. W dolinie Czarnego Potoku znajduje się nowoczesna stacja Narciarska, która oferuje 8 tras narciarskich, jedna, z których stanowi 2,6 km i jest najdłuższa oświetlona trasą w Polsce.

Przejazd koleją krzesełkową na trasie numer 2a

Bardzo lubiana przez narciarzy i snowboardzistów są trasy nr 2 i 2a.
Droga 2a jest przedłużeniem trasy 2. Klasyfikowane one są jako rodzinne i oznaczone kolorem czerwonym. Na trasie również odbywają się zawody w slalomie i slalomie gigancie. Dzięki odpowiedniej lokalizacji są one nasłonecznione przez cały dzień a ich szerokość i optymalne nachylenie sprawia, że czujemy się jak w sercu Alp. Na trasie 2a udostępniona została dla narciarzy oraz snowboardzistów 4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 1000 metrów. Na polanie Izwór obok kolei krzesełkowej powstał wyciąg szkoleniowy dla dzieci. Przejazd koleją krzesełkową trwa około 7 minut. Sam wyciąg jest czynny od 9 do 16 tylko zimą od poniedziałku do piątku. A na dolnym odcinku trasy znajduje się wyciąg szkoleniowy dla dzieciaków „Mały Wacek”.

Inne serwisy