Skip to content

Wyciąg Palenica

Nazwa PKL: Kolej krzesełkowa na Palenicę
Rodzaj kolejki: Wyciąg krzesełkowy
Długość trasy: 777 metrów
Pojemność: 4 osoby
Czas wjazdu: 4 minuty
Stacja dolna: ul. Główna 7, 34-460 Szczawnica
Stacja górna: Góra Palenica, 34-460 Szczawnica

PKL Kolej linowa Palenica 

to popularne uzdrowisko i miejscowość turystyczna w województwie małopolskim, która położona jest na wysokości 460-600 m n.p.m.w dolinie Grażałki. To właśnie w tej miejscowości swoją trasę rozpoczyna wyciąg krzesełkowy prowadzący na pieniński szczyt Palenica. W miejscowości Szczawnica kolejka na Palenicę funkcjonuje już od 1991 roku, a ostatnią modernizację przeszła w 2005 r. Od tamtego czasu kolej linowa Palenica stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu.

Wyciąg krzesełkowy na Palenicę

Jedną z najciekawszych atrakcji w Szczawnicy jest wyciąg krzesełkowy Palenica. Trasa wyciągu pokonuje odległość 777 metrów, a różnica wysokości między dolną a górną stacją kolejki wynosi 263 metry. Kolejka porusza się po linie wspieranej przez dziesięć podpór trasowych. Wyciąg składa się z 54 krzesełek mieszczących jednocześnie 4 osoby. Czas przejazdu w jedną stronę wynosi od 4 do 5 minut, a zdolność przewozowa kolejki to aż 2200 osoby na godzinę. 

Kolej linowa Palenica godziny otwarcia

Kolejka Palenica funkcjonuje zazwyczaj w godzinach od 9:00 do 19:30. Godziny otwarcia są jednak zależne od sezonu. Aby uzyskać aktualne informacje o godzinach pracy wyciągu w Palenicy, należy odwiedzić oficjalną stronę Polskich Kolei Linowych lub skontaktować się z obsługą obiektu. 

Stacja dolna wyciągu Palenica Szczawnica

Dolna stacja wyciągu znajduje się przy ulicy Głównej 7, 34-460 Szczawnica. W okolicy znajduje się też info centrum, gdzie można zdobyć ważne informacje na temat kolei linowej i tras narciarskich  Jest również możliwość zakupu pamiątek, odwiedzenia restauracji oraz wypożyczenia roweru w sezonie letnim lub nart w sezonie zimowym.

Stacja górna wyciągu Palenica

Górna stacja kolejki na Palenicę znajduje się pod adresem Góra Palenica, 34-460 Szczawnica. Na szczycie góry znajduje się schronisko „Gron” i inne zakłady gastronomiczne. W tym miejscu przeprowadza się także kursy latania na paralotniach. W przypadku kupowania biletu tylko w jedną stronę, turyści mają możliwość skorzystania ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Decydując się na przejazd, można zjechać krzesełkiem pod sam parking. Aby sprawdzić, jakie warunki panują aktualnie na szczycie, warto sprawdzić zamontowane kamery PKL Palenica.

Wybierając bilet w jedną stronę kolej krzesełkowa Palenica zapewnia możliwość przejścia na Słowację. To wspaniały szlak w kierunku Durbaszki i Wąwozu Homole. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można dostrzec szczyty Tatr. Przejście zajmuje zwykle około 2 godzin. 

Bilety PKL Palenica

Wyciąg w Szczawnicy jest czynny przez cały rok, ale w zależności od sezonu ceny mogą ulec zmianie. Najkorzystniejszą opcją będzie kupno biletu w obie strony, natomiast warto pamiętać, że istnieją także ulgowe bilety przysługujące dzieciom, młodzieży, studentom i seniorom 65+. Można je kupić w kasie na stacji (dolnej i górnej) oraz przez Internet. Bilety PKL Palenica online warto zakupić z wyprzedzeniem. W sekcji serwisu umożliwiającej zakup biletu znajduje się również obowiązujący na górze Palenica cennik atrakcji. W przypadku kupowania biletu tylko w jedną stronę, czas zejścia z Palenicy pieszo zajmuje około 40 minut. 

Inne serwisy