Skip to content

Butorowy Wierch – Gubałówka

Butorowy Wierch - PKL Gubałówka
Nazwa PKL: Butorowy Wierch
Rodzaj kolejki: Krzesełkowy
Długość trasy: 1619 metrów
Pojemność: 2 osoby
Czas wjazdu: 18 minut
Stacja dolna: Czajki 7, 34-511 Kościelisko
Stacja górna: 34-511 Kościelisko

Butorowy Wierch

Odwiedzając Tatry i Zakopane warto też dowiedzieć się jednej z największych atrakcji turystycznych — wyciągu na Butorowy Wierch. Leży on pomiędzy Palenicą Kościelską a Gubałówką, a znajduje się nad Kościeliskiem. Podczas podróży koleją linową na Butorowy wierch przed turystami otwiera się monumentalny widok na Tatry i świetne panoramy szczytów tatrzańskich. Sam Butorowy wierch stanowi punkt wypadowy dla rodzinnych wycieczek pieszych i rowerowych, które oprócz pięknych krajobrazów dają możliwość zapoznać się z architekturą i oryginalnym folklorem. Do 1995 był tu popularny ośrodek narciarski Butorowy wierch, ale później na skutek braku porozumienia między właścicielami działek wyciąg już nie spełniał funkcji wyciągu dla narciarzy.

Opis kolei i bilety na Butorowy wierch

Kolej została zbudowana i uruchomiona w styczniu 1978 roku, a jej projekt jest autorstwa Krakowskiego Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego. Przejazd koleją krzesełkowa na Butorowy Wierch kończy się pod samym szczytem Butorowego Wierchu w Paśmie Gubałowskim, którędy prowadzi zielony szlak z Gubałówki na Ciemniak.

Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł. Można również kupić ile w obie strony za odpowiednio 18 i 15 zł. Bilety ulgowe można kupić dla dzieci do 10 roku życia studentom do 26 roku życia i osobom 60+ legitymującym się odpowiednim dokumentem. Członkowie PTTK mają rabat 10%. Należy także pamiętać, że kolej linowo — krzesełkowa butorowy wierch i kolej linowo-terenowa na Gubałówkę są objęte wspólny systemem biletów, które można kupić w kasach na dolnej stacji.

Stacja dolna i górna na Butorowym Wierchu

Dolna stacja kolejki znajduje się przy ul. Czajki 7, 34-511 Kościelisko, jest to niedaleko od skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i Czajki, obok jest również parking. W odległości od stacji dolnej znajduje się przystanek autobusowy „Butorowy Wierch” do Zakopanego. Na górną stację możemy dojechać samochodem lub rowerem przy pomocy jedną dróg asfaltowych.

Górna stacja znajduje się na szczycie góry Gubałówki 34-511 Kościelisko. Jest to na wysokości 1158 m n.p.m., co daje różnice poziomów 272 m między stacją dolną a górną.

Inne serwisy