Skip to content

PKL Gubałówka

Zarządzana przez PKL Gubałówka kolejka linowo-terenowa przewozi turystów z Zakopanego na szczyt góry już od 1938 roku. Przejazd kolejką na Gubałówkę wagonami z przeszklonym dachem pozwala podziwiać panoramę Tatr wszystkim pasażerom jednocześnie. Po trasie kursują dwa wagony na jednym torze z mijanką – w górę i w dół, a każdy z nich mieści 120 podróżnych. Na trasie o długości 1301 metrów czas przejazdu to około 3,5 minuty.

PKL Gubałówka bilety

Wjazd kolejką na Gubałówkę to niezapomniane wrażenia, zapewniające wspaniały widok na panoramę Tatr przez przeszklony dach wagonu. Za przejazd trzeba będzie jednak zapłacić. Cennik biletów na Gubałówkę wskazuje, że cena biletów zależy przede wszystkim od sezonu, ale też od wieku podróżnych i miejsca przeprowadzenia transakcji. Polskie Koleje Linowe oferują różnego rodzaju ulgi i rabaty, z których zasadami można zapoznać się w sekcji umożliwiającej zakup biletu PKL online.

Najwygodniejszą metodą zakupu biletów jest przeprowadzenie transakcji przez Internet. Ta metoda zapewnia również bardziej atrakcyjne ceny zarówno w sezonie wysokim, jak i niskim. Bilety na Gubałówkę online są tańsze od tych dostępnych w kasach czy biletomatach. Ich zakup wymaga jednak od turystów szczegółowego zaplanowania swojej podróży, ponieważ po zakupie nie będzie możliwości zmiany wybranego terminu przejazdu.

Większą elastyczność zapewnia możliwość zakupu biletów na Gubałówkę stacjonarnie – w kasie lub biletomacie PKL. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością poniesienia wyższych opłat. W sezonie wysokim nie uda się również uniknąć oczekiwania w kolejce do zakupu. Do zalet tej metody zalicza się jednak możliwość uzyskania informacji o zniżkach i rabatach bezpośrednio od pracownika PKL. Nie wymaga się również dostępu do urządzenia mobilnego, na którym zazwyczaj przechowywany jest bilet PKL Gubałówka w formie pliku pdf.

PKL Gubałówka kamera

Na szczycie Gubałówka kamera PKL umożliwia oglądanie aktualnej sytuacji na trasie kolejki wszystkim zainteresowanym internautom. Dostęp do kamery Gubałówka jest całkowicie darmowy. Wystarczy przejść do odpowiedniej sekcji serwisu, by wyświetlić obraz na żywo.

Kamery PKL Gubałówka pełnią jednak ważniejszą funkcję niż mogłoby się wydawać turystom. To jedno z najważniejszych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo na stokach narciarskich. Powszechnie wiadomo, że jazda na nartach czy snowboardzie wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo urlopowiczom. Wszystkie kamery są umieszczone na strategicznych punktach stoku. Są w stanie zarejestrować wszelkie zdarzenia i wypadki. Kamery na Gubałówce wykorzystuje się także w celach szkoleniowych i marketingowych. Dzięki nim możliwe jest analizowanie stylu jazdy narciarzy i snowboardzistów oraz tworzenie materiałów promocyjnych.

Wyciągi PKL Gubałówka

Na terenie Gubałówki PKL zarządza także dwoma wyciągami:

  • Polana Gubałówka (wyciąg orczykowy) wykorzystywany zimą przez narciarzy
  • Butorowy Wierch (wyciąg krzesełkowy) wykorzystywany przez turystów najczęściej do powrotu z Gubałówki po przejściu szlakiem na jej szczycie.

Szczyt Gubałówka Zakopane

Gubałówka to podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim o wysokości 1129 m n.p.m. Prowadzi na nie kolej linowo-terenowa PKL Gubałówka o długości 1298 metrów. Wjazd kolejką na szczyt cieszy się popularnością wśród turystów odwiedzających Zakopane bez względu na sezon. Może o tym decydować fakt, że z Gubałówki roztacza się imponująca panorama polskich Tatr, Podhala, Pienin, Gorców oraz Beskidu Żywieckiego. Istnieje również możliwość przejścia Szlakiem Papieskim na Butorowy Wierch, z którego można zjechać do Kościeliska.

Zakopane Gubałówka atrakcje

Wierzchołek Gubałówki jest od wielu lat zagospodarowany turystycznie. Poza kolejką na Gubałówkę zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe, można odwiedzić między innymi:

  • ośrodek narciarski Gubałówka, oferujący przejazdy na trasie Polana Gubałówka,
  • żelazny krzyż Tytusa Chałubińskiego,
  • zjeżdżalnię grawitacyjną,
  • dodatkowe wyciągi orczykowe prywatnych właścicieli.

Na Gubałówce znajdują się także liczne restauracje z tradycyjnym, góralskim jedzeniem. Turyści mogą spróbować między innymi oscypków, kwaśnicy czy hałusek.

Parking pod Gubałówką

Turyści podróżujący samochodem mogą być zainteresowani parkingiem pod Gubałówką. Z myślą o podróżnych przygotowano wiele miejsc parkingowych, które oferują możliwość pozostawienia pojazdu w pobliżu kolejki na Gubałówkę lub Krupówek. Koszt parkingu pod Gubałówką to 5 złotych za każdą rozpoczętą godzinę postoju. Cena uwzględnia całodobowy monitoring w wysokiej rozdzielczości.

Pogoda Gubałówka

Pogoda na Gubałówce ulega częstym zmianom ze względu położenie w strefie klimatu górskiego. Wyróżnia się on niską średnią temperaturą roczną – zaledwie 5,1 stopni Celsjusza. W Zakopanem odnotowuje się około 120 dni w ciągu roku, gdy temperatura dobowa spada poniżej zera. Na Gubałówce bardzo często pada deszcz, ze względu na wysoką wilgotność otoczenia. Przez większość roku opady przybierają jednak postać śniegu, co sprzyja wyjazdom narciarskim. Pojawia się także wiatr halny o charakterze lokalnym. 

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *