Skip to content

Wyciąg Szafranówka II – Palenica

Wyciąg Szafranówka II - Palenica
Nazwa PKL: Szafranówka II
Rodzaj kolejki: Wyciąg orczykowy
Długość trasy: 333 m
Pojemność: 1 osoba
Czas wjazdu: 2 minuty

Palenica zimą

Palenica to góra w Małych Pieninach o wysokości 722 metrów n.p.m. Jest ona oddzielona przełęczą Maćkówki od głównego grzbietu. Na samym szczycie można znaleźć obiekty gastronomiczne, zjeżdżalnią wózkową oraz karczmę. W zimę Szczawnica jest oblegana przez amatorów białego szaleństwa. Niebieski szlak, biegnący grzbietem Małych Pienin, jest doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Do ich dyspozycji znajduje się tutaj cztery trasy narciarskie o różnych poziomach trudności, sztuczne naśnieżanych i oświetlonych. Ogólna długość tras stanowi około 3.6 km, z nich 0,6 km to trasy niebieskie, 2 km to trasy czerwone i 1 km to trasy czarne. Są one również wyposażone w halfpipe dla snowboardzistów. Halfpipe to obiekt sportowy, który jest lekko spłaszczony i przypominający rurę, którą przecięto wzdłuż. Dla tych, kto chce skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej, warto wybrać się na Palenicę rano, gdzieś o godzinie 9 lub 10, kiedy otwiera się zjeżdżalni. Dzięki temu można uniknąć kolejek do zjazdu oraz korków podczas zjazdu. Poza tym z rana przed nami otwierają się piękne widoki na cały tatrzański szczyt. Wózek rozwija prędkość do 36 km/h, a czas zjazdu trwa okol 5 minut.
Niestety do Szczawnicy nie dociera linia kolejowa, ale możemy tam dostać się licznymi połączeniami autobusowymi na przykład z Krakowa, Katowic, Nowego Sącza czy zakopanego. Dla tych, kto przyjechał samochodem, na samym dole góry znajduje się duży wygodny parking oraz hotel z pięknym widokiem.

Wyciąg „Szafranówka II” na Palenicy

Jest to wyciąg jednoosobowy orczykowy. Długość wyciągu stanowi 333 metra, a czas przejazdu wynosi około 2 minut. Wyciąg czynny tylko w sezon zimowy (od grudnia do marca) w godzinach 10 – 17. Znajduje się on po prawej stronie wyciągu „szafranówka I” i prowadzi do trasy pod numerem 3. Jest to trasa, oznaczona w kolor czerwony, czyli dla ludzi średniozaawansowanych oraz zaawansowanych. Zjazd numer 3 położony na stoku bliżej Rezerwatu Zaskalskiego i ma długość ponad 700 metrów.

Inne serwisy