Skip to content

Wyciąg na trasie numer 5 – Jaworzyna Krynicka

Wyciąg na trasie numer 5 - Jaworzyna Krynicka
Nazwa PKL: Wyciąg na trasie numer 5
Rodzaj kolejki: Wyciąg orczykowy
Długość trasy: 1000 metrów
Pojemność: 1 osoba
Czas wjazdu: 6 minut

Ośrodek narciarski na Jaworzynie Krynickiej

Jaworzyna Krynicka znajduje się w grani głównej wschodniej części Pasma Jaworzyny. Grań w północnym — zachodnim kierunku jest względnie równa i trochę plaska, natomiast w południowo-wschodnim kierunku jaworzyny dość stromo. Największa zaleta ośrodka narciarskiego w Jaworzynie krynickiej jest nowoczesna 6 – osobowa kolej gondolowa prowodząca na sam szczyt góry. Na stacji można znaleźć dużo tarasy widokowe na wszystkie strony świata oraz lasy jaworzyny, największa z nich znajduje się na wschodnim stoku. Również są restauracji, szkoły oraz wypożyczalni nart.

Jaworzyna dla narciarzy

Narciarzy mają tu do dyspozycji ponad 8 km tras, obsługiwanych przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Są tu trasy czerwone dla średniozaawansowanych narciarzy, również na mapie można znaleźć trochę krótsze i łatwiejsze trasy, które idealne dla tych, kto tylko zaczyna swoje przygody na nartach. Podział trasy wygląda tak: 20% zielone trasy, 20% niebieskie trasy, 50% czerwone trasy i 10% to trasy czarne.

Sezon zimowy na jaworzynie trwa około 150 dni w roku i daje możliwość każdemu znaleźć czas dla wyjazdu na nartach. W 2022 już od 17 grudnia będzie otwarty wyciąg, a koniec sezonu jest zaplanowany na 2 kwietnia 2023 roku. Najlepszy czas do jazdy na nartach to jest styczeń oraz luty. Na przykład w styczniu średnie opady śniegu wynoszą około 46 cm.
Również jest możliwość nocnych zjazdów, długość oświetlonej trasy równa się 2 km i jet najdłuższą trasą oświetlona w Polsce.

Wyciąg na trasie numer 5

Trasa 5 jest oznaczona jako czarna i jest bardzo uwielbiana przez zawodowców jeżdżących na nartach raz snowboardach. Średnie nachylenie tej trasy wynosi 32%, dlatego nie warto tam iść bez odpowiedniego przygotowania. Trasa ma sztuczne naśnieżanie, co pozwala korzystać z trasy przez cały sezon narciarski.
Jest to wyciąg jednoosobowy orczykowy, typu tetralift, który jest otwarty od 9 do 16 tylko w sezon zimowy od poniedziałku do piątku. Długość wyciągu wynosi 1000 metrów, a przejazd zajmuje 6 minut. Przepustowość wyciągu jest 900 osób na godzinę.