Skip to content

Co to jest kolej krzesełkowa?

Co to jest kolej krzesełkowa?

Kolejka krzesełkowa składa się z serii krzesełek, które są przyczepione do lin i poruszają się wzdłuż torów zamontowanych na stromych stokach górskich. Krzesełka przewożą pasażerów z jednego punktu do drugiego, zazwyczaj na szczyty górskie lub do innych miejsc turystycznych. Kolejka krzesełkowa umożliwia przewóz większej liczby pasażerów w krótszym czasie niż inne formy transportu, takie jak wyciągi narciarskie. Ponadto korzystanie z kolejki krzesełkowej pozwala na podziwianie malowniczych krajobrazów z góry, co jest dodatkową atrakcją dla turystów.

W wielu centrach narciarskich, krzesełka w kolejce krzesełkowej wyposażone są w podgrzewane siedzenia, aby zapewnić dodatkowy komfort pasażerom podczas jazdy. Niektóre kolejki krzesełkowe są wyposażone w system automatycznej regulacji prędkości, co pozwala na bardziej płynną i bezpieczniejszą jazdę. System ten monitoruje prędkość i położenie krzesełek oraz zapobiega ich zderzeniom. Kolejka krzesełkowa to nie tylko wygodny i szybki sposób przemieszczania się w górach, ale także ciekawa i innowacyjna forma transportu. Rozwój technologii pozwala na coraz większy komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, a różnego rodzaju udogodnienia sprawiają, że korzystanie z kolejki krzesełkowej jest coraz bardziej atrakcyjne dla turystów i miłośników sportów zimowych.

Koleje krzesełkowe PKL

Polskie Koleje Linowe zarządzają czterema kolejkami krzesełkowymi na terenie Polski:

Kolej krzesełkowa bilety

W większości przypadków bilety można nabyć na miejscu, w kasach biletowych, które znajdują się na terenie ośrodka narciarskiego lub innej atrakcji turystycznej. Często możliwe jest też kupienie biletu online. Warto jednak zauważyć, że sposób kupienia biletu może różnić się w zależności od miejsca i ośrodka narciarskiego, do jakiego wybiera się turysta. Jeśli chodzi o potrzebę posiadania biletu, to w większości przypadków jest on konieczny do skorzystania z kolejki krzesełkowej. W kasach biletowych zazwyczaj dostępne są bilety jednorazowe lub karnety, które pozwalają na użytkowanie kolejki przez cały dzień lub przez wyznaczony okres czasu. W niektórych przypadkach, np. przy zakupie karnetu, można uzyskać rabat na kolejne wjazdy.

Kolej krzesełkowa ciekawostki

Pierwsza kolejka krzesełkowa została zbudowana w 1936 roku w Sun Valley, w stanie Idaho, w USA. Była to pierwsza na świecie kolejka tego typu i była wykorzystywana do przewozu narciarzy na szczyt Bald Mountain. 

Najdłuższa kolejka krzesełkowa na świecie znajduje się w Chile. Kolejka ta jest długa na ponad 13 kilometrów i umożliwia przemieszczanie się między miastami Santiago i Farellones.

Sprawdź inne informacje o PKL

Sprawdź wybrane koleje PKL

Inne serwisy