Skip to content

Co to jest wyciąg taśmowy?

Co to jest wyciąg taśmowy?

Łatwy i wygodny sposób na przemieszczanie się po stoku narciarskim to wyciąg taśmowy. To rodzaj wyciągu narciarskiego, który zyskuje na popularności w ostatnich latach. Składa się z kilku elementów, które są niezbędne do jego poprawnego działania. Jednym  z nich jest silnik elektryczny, który jest zasilany prądem i napędza rolki, które przesuwają taśmę. Silnik jest najczęściej umieszczony pod ziemią, co zapewnia jego stabilność i cichą pracę. Kolejnym elementem wyciągu taśmowego są rolki, na których przesuwa się taśma. Rolki te są umieszczone na końcach wyciągu i poruszają się dzięki napędowi silnika. Są zazwyczaj wykonane z trwałych materiałów, takich jak stopy metali, co zapewnia im długą żywotność.

Taśma jest najważniejszym elementem wyciągu taśmowego, ponieważ to na niej przewożeni są narciarze i snowboardziści. Zazwyczaj wykonana z trwałych materiałów i posiada specjalne wzmocnienia, które zapobiegają jej zerwaniu. Może mieć różne długości i szerokości, w zależności od wymiarów stoku narciarskiego. Na taśmie zamontowane są specjalne elementy, które służą do czynności, jaka jest przewożenie narciarzy wyciągiem taśmowym lub snowboardzistów. Są to najczęściej płyty, na których umieszczone są uchwyty, do których można zamocować buty narciarskie lub snowboardowe. Dzięki temu narciarze i snowboardziści mają pewność, że nie spadną z taśmy podczas przemieszczania się po stoku.

Korzystanie z wyciągu taśmowego

Korzystanie z wyciągu taśmowego jest bardzo proste i nie wymaga dużych umiejętności narciarskich. Aby skorzystać z wyciągu taśmowego, należy podejść do taśmy, która porusza się z prędkością około 1-2 metrów na sekundę, i umieścić swoje narty lub snowboard na taśmie. Następnie należy stać na nartach lub snowboardzie i pozwolić, aby wyciąg przewiózł nas na szczyt stoku narciarskiego. Korzystanie z wyciągu taśmowego jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba się martwić o podnoszenie się na stoku, jak to ma miejsce w przypadku wyciągów orczykowych lub talerzykowych.

Wyciągi taśmowe w sezonie letnim

W niektórych ośrodkach narciarskich wyciągi taśmowe są dostępne również w sezonie letnim. Są one wykorzystywane do przewozu rowerzystów, którzy chcą skorzystać z tras rowerowych na stokach górskich. Wyciągi taśmowe w lecie mogą również przewozić pieszych, którzy chcą skorzystać z widoków na okolicę lub zejść ze szlaku turystycznego. Warto jednak sprawdzić, czy dany ośrodek narciarski udostępnia wyciągi taśmowe również w lecie, ponieważ nie wszystkie ośrodki stosują takie rozwiązania.

Sprawdź inne informacje o PKL

Sprawdź wybrane koleje PKL

Inne serwisy