Skip to content

Kolej Goryczkowa Kasprowy Wierch

Nazwa PKL: Kolej Goryczkowa
Rodzaj kolejki: Kolej krzesełkowa
Długość trasy: 1736 metrów
Pojemność: 2 osoby
Czas wjazdu: 15 minut
Stacja dolna: Wyżnia Goryczkowa Rówień
Stacja górna: szczyt Kasprowego Wierchu

Kolej krzesełkowa na Hali Goryczkowej

Kolejka Goryczkowa to 2-osobowa kolej krzesełkowa zlokalizowana w Dolinie Goryczkowej (Tatry Zachodnie). Jest to ważny element infrastruktury ośrodka narciarskiego „Kasprowy Wierch”. Po raz pierwszy kolej Goryczkowa została uruchomiona w 1968 roku. Trasa kolejki w całości przebiega przez terytorium Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolejka wyrusza z Wyżniej Goryczkowej Równi i przewozi pasażerów przez Dolinę Goryczkową pod Zakosy na Kasprowy Wierch. W przeciwieństwie do kolejki na Hali Gąsienicowej funkcjonuje jedynie zimą. Wykorzystywana jest przede wszystkim przez narciarzy, którzy mogą cieszyć się zjazdami po naturalnym śniegu.

Informacje o kolejce na Hali Goryczkowej

Kolej na Hali Goryczkowej zarządzana jest przez Polskie Koleje Linowe. Jest to kolej typu krzesełkowego. Każde krzesełko mieści jednocześnie 2 osoby, a na trasie kursuje ich 156. W ciągu godziny kolejka jest w stanie przewieźć 730 osób osiągając średnią prędkość 2,2 m/s. Przejazd zajmuje maksymalnie 15 minut.

Opis trasy kolejki Goryczkowej PKL

Trasa osiąga 1,736 km długości przy średnim nachyleniu stoku wynoszącym około 37%. Różnica wysokości między górną a dolną stacją wynosi 602 metry. Wzdłuż trasy kolejki wykorzystano 19 podpór trasowych, na których oparte są liny przesuwające krzesełka.

Początek trasy kolejki przechodzi przez las regla górnego, a następnie nad polami i halami. Wjeżdżając kolejką po prawej stronie można obserwować Dolinę Goryczkową, Dolinę pod Zakosami i biegnącą od Kasprowego Wierchu grań ze szczytami. Przez dolinę nie biegnie żaden szlak pieszy. Miejsce jest dostępne tylko zimą dla amatorów sportów zimowych. Trasa polecana jest dla średniozaawansowanych lub zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, a jej pokonanie zajmuje 15-20 minut.

Kolejka Goryczkowa godziny otwarcia

Kolejka PKL Goryczkowa na Kasprowy Wierch kursuje w godzinach od 8:30 do 16:30 w sezonie zimowym. Mogą również wystąpić kilkutygodniowe przerwy spowodowane konserwacją sprzętu. Aby uzyskać aktualne informacje o godzinach otwarcia kolejki, należy skontaktować się z obsługą obiektu lub odwiedzić oficjalną stronę PKL.

Stacja dolna kolejki Goryczkowej

Dolna stacja znajduje się na Wyżniej Goryczkowej Równi na wysokości 1355 m n.p.m, gdzie usytuowane są pozostałości Schroniska Polaka. Biegnie stąd kilka tras niebieskich dla narciarzy do Schroniska na Kondratowej Polanie.

Stacja górna kolei Goryczkowej

Stacja górna znajduje się tuż pod szczytem Kasprowego Wierchu na wysokości 1958 metrów. Na szczycie można zobaczyć najwyżej zlokalizowany budynek w Polsce – wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne. Budynek został zbudowany w latach 1936-1937 według projektu Anny i Aleksandra Kodelskich. Można również zagościć w bufecie górskim lub stacji TOPR-u.

Kolejka Goryczkowa bilety

Bilety na Kolejkę Goryczkową są dostępne w ramach skipassu Kasprowy Wierch. Kupując skipass turyści zyskują możliwość wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch oraz wyciągiem w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej. Skipass przypisany jest do jednej osoby, której identyfikacja następuje po przejściu przez bramki na podstawie zdjęcia. Każde przejście przez taką bramkę jest rejestrowane w systemie. Kupując skipass na kilka dni, pozostaje on aktywny od momentu aktywacji. W przypadku atrakcji, jaką jest kolej Goryczkowa cennik usług został udostępniony na oficjalnej stronie PKL.

Inne serwisy