Skip to content

Co to jest wyciąg orczykowy?

Co to jest wyciąg orczykowy?

Wyciąg orczykowy to popularna forma transportu narciarzy i snowboardzistów na stokach narciarskich. Jest to jeden z najstarszych rodzajów wyciągów, który powstał już w latach 30. XX wieku i do dzisiaj cieszy się dużą popularnością wśród amatorów sportów zimowych. Wyciągi orczykowe są proste w budowie i obsłudze, co sprawia, że są stosunkowo tanie i łatwo dostępne.

Orczykowe wyciągi znajdują się na stokach narciarskich na całym świecie. Zazwyczaj zlokalizowane są na stokach o mniejszych nachyleniach i są idealne dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Wyciągi te są również stosowane na stokach narciarskich o większych nachyleniach, ale tam zazwyczaj wykorzystywane są jako wyciągi pomocnicze, które przewożą narciarzy z dolnych części stoków na wyższe.

Wyciągi orczykowe różnią się od innych wyciągów narciarskich tym, że narciarze i snowboardziści są przewożeni w góry na specjalnych siedzeniach, które są zamocowane na linach. Liny te są ciągnięte przez napęd, który zwykle znajduje się na dolnej stacji wyciągu. Podczas jazdy narciarze trzymają się metalowej szpulki, zwanej orczykiem, która zaczepia się na linie. Wyciągi orczykowe na stokach są popularne ze względu na swoją prostotę, łatwość obsługi i stosunkowo niskie koszty budowy i eksploatacji. Są również stosunkowo bezpieczne, ale wymagają od narciarzy odpowiedniej umiejętności i ostrożności podczas korzystania z nich. 

Jak wsiąść na wyciąg orczykowy?

Aby wsiąść na wyciąg orczykowy, należy ustawić się w kolejce. Po dojściu kolejki do osoby należy podejść do miejsca, gdzie orczyki są przyczepiane do lin. Następnie trzeba trzymać się siedzenia orczyka jedną ręką, a drugą ręką chwycić uchwyt znajdujący się na siedzeniu. Kiedy orczyk podjedzie do osoby, trzeba przesunąć się do przodu siedzenia, a następnie odchylić się do tyłu i przycisnąć orczyk do tyłu nóg. Po tym, gdy siedzenie orczyka znajdzie się pomiędzy nogami, należy opuścić orczyk i rozpocząć jazdę w górę stoku. W razie braku pewności lub doświadczenia warto poprosić obsługę wyciągu o pomoc, która chętnie udzieli niezbędnych wskazówek. Wiadome jest, że wraz z większą ilością praktyki wsiadanie na wyciąg orczykowy z każdym razem jest coraz prostszy.

Bezpieczeństwo na wyciągach orczykowych

Wyciągi orczykowe są ogólnie uważane za bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Właściciele wyciągów orczykowych stosują specjalne przepisy dotyczące konstrukcji i konserwacji wyciągów, a także szkolenia personelu, który obsługuje wyciągi. Niemniej jednak, wypadki czasami się zdarzają, szczególnie jeśli użytkownicy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa lub używają wyciągu w sposób nieodpowiedni. Bezpieczeństwo na wyciągach orczykowych  jest jedną z najważniejszych rzeczy, które są brane pod uwagę.

Sprawdź inne informacje o PKL

Sprawdź wybrane koleje PKL

Inne serwisy