Skip to content

Kolej Gąsienicowa Kasprowy Wierch

Nazwa PKL: Kolej Gąsienicowa
Rodzaj kolejki: Kolej krzesełkowa
Długość trasy: 1155 metrów
Pojemność: 4 osobowa
Czas wjazdu: 10 minut
Stacja dolna: Hala Gąsienicowa, 34-500 Zakopane
Stacja górna: Szlak pieszy zielony, Zakopane

Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej 

Zarządzana przez PKL kolejka na Hali Gąsienicowej to 4-osobowa kolej krzesełkowa. Trasa kolejki prowadzi z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch w Tatrach. W czasie przejazdu turyści mogą podziwiać widok na piargowo-kosodrzewinową grań Uhrocie Kasprowe oraz Halę Gąsienicową. Warto wiedzieć, że w całości znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kolejka została uruchomiona po raz pierwszy w 1962 roku, a ostatnia modernizacja miała miejsce w roku 2000. W roku 2022 kolejkę uruchomiono po raz pierwszy w sezonie letnim. Wcześniej wjazd możliwy był jedynie zimą. Narciarze chętnie wybierają ten obiekt ze względu na możliwość zjazdu nartostradą z Kasprowego Wierchu przez Dolinę Gąsienicową do Kuźnic. Jest to tak zwana Trasa Gąsienicowa o długości 8,5 kilometra, która jest uznawana za jedną z bardziej wymagających na terenie Polski. Dzieli się na dwie pomniejsze części – pierwsza z nich kończy się w pobliżu Schroniska Muranowiec, a druga w Kuźnicach. Trudność trasy wynika z wysokiego stopnia nachylenia stoku (11%) oraz braku oświetlenia, dośnieżania i ratrakowania. W czasie zjazdu konieczne jest zachowanie ostrożności w związku z duzymi muldami. 

Opis kolejki na Hali Gąsienicowej

Długość trasy pokonywanej przez kolejkę Gąsienicową to 1156 metrów w ciągu 8 minut. Różnica wysokości między dolną i górną stacją to 352 metry. Na całej długości trasy wykorzystano 13 podpór trasowych, po których poruszają się jednocześnie 162 krzesełka. Na jednym krzesełku mieszczą się 4 osoby, które mogą podróżować ze średnią prędkością 2,4 m/s. W ciągu godziny kolejka jest w stanie przewieźć 2397 osób.

PKL kolejka Gąsienicowa godziny otwarcia

Kolejka z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch kursuje w godzinach od 8:30 do 16:30. Godziny pracy mogą jednak ulec zmianie ze względu na sezon. Może również występować kilkutygodniowa przerwa techniczna. Aby uzyskać aktualne informacje na temat godzin pracy kolejki na Hali Gąsienicowej, należy skontaktować się z obsługą obiektu lub odwiedzić oficjalną stronę internetową PKL.

Dolna stacja kolejki Gąsienicowej

Stacja dolna znajduje się na poziomie 1601 m n.p.m. pod adresem Hala Gąsienicowa, 34-500 Zakopane. Można do niej dotrzeć podążając szlakiem pieszym żółtym ze schroniska Muranowiec. Nie ma możliwości dojechania do stacji samochodem. Ze stacji dolnej można przejść czarnym szlakiem nad Gąsienicowe Stawy, takie jak Kurtkowiec czy Zielony Staw. Dalej można przejść niebieskim i zielonym szlakiem przez przełęcz Karb nad Czarny Staw Gąsienicowy. Jest to trzecie największe jezioro w Polskich Tatrach.

Górna stacja kolei na Hali Gąsienicowej

Stacja górna na poziomie 1953 m n.p.m. znajduje się pod adresem Kuźnice 14, 34-500 Zakopane. Jest to ta sama stacja, do której dojeżdża kolejka z Zakopanego. Na szczycie znajduje się także Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB. Ze szczytu góry można podziwiać imponującą panoramę.

Inne serwisy