Skip to content

Co to jest kolej linowo-terenowa?

Co to jest kolej linowo-terenowa?

Koleje linowo-terenowe są urządzeniami transportowymi, które umożliwiają przemieszczanie się po stromych stokach górskich. W przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji kolejek linowo-terenowych kabiny mogą poruszać się na wprost w dół po liniach nachylonych pod różnym kątem. Kolejki linowo-terenowe składają się z dwóch głównych części – kabiny pasażerskiej oraz torów. Jest to rodzaj kolei szynowej i jednocześnie kolei linowej. Wagony poruszają się po torze za pomocą liny napędowej, która przesuwa się na kółkach podporowych między szynami. Koleje linowo-terenowe dzielą się na:

  • Kolej z liną napędową w ruchu ciągłym – ruch wagonów następuje po doczepieniu się do liny,
  • Funikulary – ruch wagonów zamocowanych na stałe do liny napędowej, która jest przerzucona przez blok na szczycie wzniesienia i obciążona przeciwwagą.

Koleje linowo-terenowe są popularne w rejonach górskich na całym świecie, szczególnie w Alpach i Europie. Kolejki umożliwiają szybkie i bezpieczne przemieszczanie się po stromych stokach górskich, co pozwala na podziwianie pięknych widoków oraz zapewniają dostęp do miejsc, do których trudno dotrzeć innymi sposobami. 

Kolej linowo-terenowa różnice

Kolej linowo-terenowa różni się od innych typów kolejek linowych przede wszystkim ze względu na swój kształt i sposób poruszania się, według budowy, która została opisana we wcześniejszym nagłówku. Inne typy kolejek linowych, takie jak kolejki linowe gondolowe czy krzesełkowe, poruszają się wzdłuż linii prostej, zazwyczaj pomiędzy dwoma punktami na górze i na dole. W takich kolejach linowych pasażerowie przemieszczają się w zamkniętych kabinach lub siedzą na krzesełkach podczas jazdy.

Kolejka linowo-terenowa jest wykorzystywana głównie w celach rekreacyjnych i turystycznych, w przeciwieństwie do innych kolejek linowych, które często są wykorzystywane w centrum narciarskim jako środek transportu narciarzy na szczyty górskie. Kabiny kolejki linowo-terenowej są zwykle mniejsze niż te w innych typach kolejek linowych, co umożliwia bardziej komfortowy przejazd.

Kolejki linowo-terenowe PKL

Istnieje możliwość przejechania się kolejką linowo-terenową bez opuszczania granic. Polskie Koleje Linowe zarządzają trzema kolejkami linowo-terenowymi na terenie kraju:

Kolej linowo-terenowa cena

Ceny korzystania z kolejki linowo-terenowej oprócz standardowych czynników mogą być także uzależnione od lokalizacji, w której znajduje się kolejka. W niektórych miejscach, gdzie teren jest bardzo stromy lub trudny do przejścia, korzystanie z kolejki linowo-terenowej może być jedyną opcją przemieszczania się. W przypadku wycieczek turystycznych cena biletów na kolej linowo-terenową zależy od wielkości grupy i wieku pasażerów. W niektórych miejscach, dzieci lub seniorzy mogą skorzystać z ulgowych cen biletów.

Sprawdź inne informacje o PKL

Sprawdź wybrane koleje PKL

Inne serwisy